Jak yerba mate wpływa na prace jelit
Yerba mate na pracę jelit
Po pobudzający napar z ostrokrzewu paragwajskiego można sięgać w celu zwiększenia energii w ciele, koncentracji w umyśle i poprawy samopoczucia. Jednak czy wiesz, że yerba mate jest też rośliną o unikatowych właściwościach fitoterapeutycznych? Oznacza to, że można stosować ją - tak też od wieków była stosowana w kraju swego pochodzenia, Paragwaju - w celach leczniczych oraz profilaktycznych. Bardzo ważnym wsparciem yerba okazuje się w przypadku schorzeń metabolicznych, w tym tak powszechnych obecnie zaparć.
Przeczyszczająca yerba mate
Niech ten podtytuł cię nie przestraszy! Takie działanie yerby jest zależne od kilku czynników: stanu organizmu danej osoby; rodzaju suszu; ilości użytego suszu i sposobu picia. Dlatego właśnie na niektórych ostrokrzew paragwajski działa zaledwie prewencyjnie - wspierając trawienie i wydalanie na co dzień. Na innych natomiast może wpłynąć wprost przeczyszczająco. Nie ma się czego obawiać - to oznacza, że organizm szybko może pozbyć się złogów jelitowych, toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Umożliwiają to związki czynne biologicznie zawarte w yerba mate: antyoksydanty, alkaloidy ksantynowe i saponiny. Te ostatnie relaksują też mięśnie gładkie jelit i ten fakt rozluźnienia jest bardzo istotny. Zaparcia często biorą się z różnego typu zaburzeń układu nerwowego: stresu, chronicznego zmęczenia, nadmiaru myśli i emocji. W tym wypadku warto do yerby dodać inne zioła uspokajające, jak: rumianek, chmiel, melisa, konopia, passiflora, bakopa (brahmi). W odmiennych przypadkach dysfunkcji układu pokarmowego zaleca się zaś połączenie yerby z senensem, najpopularniejszą rośliną o działaniu przeczyszczającym. Należy oczywiście sięgać po takie rozwiązania z głową i pamiętać o nawodnieniu organizmu, a także ograniczeniu spożywania ciężkostrawnych posiłków.
Jaka yerba wspomoże?
Wśród rodzajów yerba mate, które będą dobrymi sprzymierzeńcami w stymulacji metabolizmu, na pierwszy plan wysuwają się organiczne zielone yerby z Brazylii. Są świeże i niedymione, więc zawierają wysokie stężenie antyoksydantów, a ponadto są łagodne dla brzucha i tak już osłabionego. Jeśli takie mate nie zadziałają wystarczająco, można spróbować paragwajskich odmian suszu - intensywnych w smaku i mocniejszych, lecz czasami mogą zadziałać zbyt drażniąco na organizm i wywołać zgagę, jeśli już w ciele jest zbyt dużo toksyn. Dlatego przy wykorzystaniu suszu yerbowego na zaparcia, szczególnie te powracające, warto skonsultować się z zielarzem znającym się na ostrokrzewie. Być może trzeba wybrać specyficzną mieszankę roślin wspierających lub poinstruować o lepszych sposobach picia yerba
mate. Jednak możesz mieć pewność, że nawet kilka łyków tego naparu zbawiennie wpłynie na twój układ pokarmowy i wnet poczujesz lekkość!
Yerba mate wspomaga metabolizm
Wśród rodzajów yerba mate, które będą dobrymi sprzymierzeńcami w stymulacji metabolizmu, na pierwszy plan wysuwają się organiczne zielone yerby z Brazylii. Są świeże i niedymione, więc zawierają wysokie stężenie antyoksydantów, a ponadto są łagodne dla brzucha i tak już osłabionego. Jeśli takie mate nie zadziałają wystarczająco, można spróbować paragwajskich odmian suszu - intensywnych w smaku i mocniejszych, lecz czasami mogą zadziałać zbyt drażniąco na organizm i wywołać zgagę, jeśli już w ciele jest zbyt dużo toksyn. Dlatego przy wykorzystaniu suszu yerbowego na zaparcia, szczególnie te powracające, warto skonsultować się z zielarzem znającym się na ostrokrzewie. Być może trzeba wybrać specyficzną mieszankę roślin wspierających lub poinstruować o lepszych sposobach picia yerba mate. Jednak możesz mieć pewność, że nawet kilka łyków tego naparu zbawiennie wpłynie na twój układ pokarmowy i wnet poczujesz lekkość!