Która yerba mate jest najlepsza? Informacje dla początkujących
Która yerba mate jest najlepsza?
Wśród osób interesujących się na początku yerba mate pojawia się bardzo dużo pytań dotyczących wyboru yerby, bombilli i naczynia. Dostajemy od was dużo zapytań czasami nawet kilkanaście dziennie. Jak słusznie zauważacie będąc w naszym sklepie, dostępność wariantów jest dość znaczna. Nie dziwi nas to wcale i dlatego żadne z Waszych pytań nie zostanie nigdy bez odpowiedzi. Co więcej, one są inspirujące, a czasem pokazują jak wiele jeszcze jest przed nami do zrobienia. Nawet doświadczeni mateiści czasem przyznają, iż nigdy nie robili sobie niektórych rodzajów yerby, bo się obawiali, że coś im nie wyjdzie. Zatem nic dziwnego, że niedoświadczeni w temacie yerbowym mogą mieć kłopoty z wyborem odpowiedniej kompozycji na początek. W dzisiejszym artykuliku opowiemy, jak wejść w dziki świat yerby i znaleźć jej temperament oraz jaki rodzaj yerba mate jest najlepszy by poczuć moc od początku. No i jak przygotować napar żeby się nie poparzyć ;-) Zapraszamy do czytania!
Ekwipunek mateisty Bombilla to trzeba mieć!
By poczuć moc starych drzew, i wejść na ścieżki które wydeptywali Indianie Tupi przez tysiącami lat potrzebne są narzędzia. To one małe skarby, uzupełniają całość rytuału i pozwalają przejść do następnego levelu. Gra toczy się o spokój ciała i duszy. Rzecz niezmiernie ważna - ekwipunek mateisty. Podstawowe akcesoria to bombilla i matero. Jednym słowem filtrująca, specjalna rurka i naczynko o odpowiednim kształcie. To one są potrzebne do przygotowania naparu Bogów. To te dwa akcesoria w legendzie o Yari przekazał Bóg staremu wojownikowi. Z rzeczy, o których trzeba tu wspomnieć należy wymienić też termometr analogowy do mierzenie temperatury wody. To on pomoże pokonać pierwsze zadanie, które po wykonaniu spowoduje, iż otworzy się przed nami najstarsza ceremonia. Przyjrzyjmy się dokładnie tym narzędziom.
Bombilla yerba mate rurka z sitkiem
Bombilla to potrzebne i fajne klimatyczne coś, ale każdy miłośnik yerba mate musi mieć co najmniej jedną. Dobra bombilla w dłoni nawet młodego mateisty jest tarczą chroniącą przed złymi duchami naparu - fusami. Najczęściej jest to profilowana rurka, na końcu której znajduje się filtr z drobnymi dziurkami. To właśnie on nas chroni i oddziela fusy od naparu. To on sprawia, że do napar Bogów jest chłodniejszym, odfiltrowanym napojem pozbawionym drobinek i listków. Na rynku jest wiele tanich rodzajów bombilli, wykonanych ze słabej jakości materiałów. Radzimy ich unikać. Lepiej zainwestować 10 lub 15 zł więcej i posiadać na wyposażeniu bombille, w której grubość metalu jest nieco większa niż grubość włosa i nie rozpadnie się ona po 4 tygodniach w dwa osobne byty niedające się ze sobą ponownie połączyć. Ale jaką bombillę wybrać ? Polecamy na początek te rodzaje filtrów, które posiadają drobniejsze i gęsto utkane na nich dziurki. Będą one dobrze filtrować fusy. Z różnych rodzajów yerba mate linią o dość dobrej cenie i stałej jakości jest Gaucho Cebar. Można już kupić bombille za 20-30 zł i mieć ją przez kilka ładnych lat.
Tykwa lub matero do yerba mate
Matero to dedykowane naczynko do przygotowania w nim naparu lub napoju z yerba mate. Tak samo jak w przypadku bombill w ofercie jest bardzo bogaty wybór, a rodzajów matero. Jest ich co najmniej kilka setek. Zdrewniałe tykwy, matera wykonane z naturalnie pozyskanych drzew, ceramiczne bardziej lub mniej szkliwione, zaokrąglone matera z metalu lub szkła oraz z innych materiałów. To przyprawia na początku o zawrót głowy. Ale bez względu na to z jakiego materiału jest wykonane materko to najważniejsze jest by miało charakterystyczny kształt. Musi być szersze na dole i delikatnie zwężać się ku górze. Ten naturalny kształt mają po pierwsze tykwy. To też pierwsze naczynia starych wojowników z paragwajskiego tropiku. Pozwalają one na wygodny chwyt, wlewanie wody, dosypywanie suszu yerba mate i dodatków. Dzięki temu, iż w górnej części jest zwężenie, napar utrzymuje temperaturę. To, że dostajemy dziesiątki zapytań na wszystkich kanałach oznacza, że zawsze warto poruszać temat materek. Najczęstsze pytanie to: Kochani jakie mam wybrać naczynko na początek?
Odpowiedź: Dopasuj naczynko do siebie. To nie jedyna rada. Ale jeśli jesteś wojownikiem i lubisz klimaty wybierz naturalną wysuszoną tykwę lub drewniane palo santo, jeśli chcesz mieć coś unikalnego ale łatwego w utrzymaniu wybierz sobie coś z materek ceramicznych z pracowni Las Mater. Znowu jeśli chcesz mieć duże naczynko to dobre będzie olbrzymie naczynie typu Caleidoscope.
Termometr yerba mate ma wtedy smak!
Termometr wg naszej opinii jest niezbędny. To właśnie on na początku przygody zdecydowanie ułatwia przygotowanie naparu. Z czasem, łatwiej będzie nam poznać czas w jakim temperatura w naszym czajniku osiąga mityczne 70 st. C, ale zrazu warto go mieć. Starzy mateiści, jeśli chcą mieć smaczną mate to nie przelewają jej nigdy zbyt gorącą wodą a już na pewno nie wrzątkiem. To podstawowa zasada przy parzeniu suszu yerba mate: nie zalewać jej gorącą wodą, bo wrzątek sparzy liście ostrokrzewu i sprawi, że napar będzie nie do wypicia. Taki gorzki i niesmaczny napar na początku przygody może też oznaczać, że trafiliśmy na mocną gorzką paragwajską yerbę i mamy za gorącą wodę. Odradzamy takie rodzaje jak choćby Pajarito, Taragui czy Rosamonte, które są ok ale nie na początek Dzięki temu, iż termometr pozwala sprawdzać temperaturę wody dokładnie, to zawsze w dłuższej perspektywie ma się naturalną umiejętność wyczuwania momentu, w którym jest idealnie by zalać susz po raz pierwszy.
Najlepsza dla początkujących, to która to jest?
Tip od Yerbamarket
- Wybieraj yerba mate, które nie zawierają alergizujących i sztucznych domieszek, resztek orzechów, ziaren i soi
- Wybieraj yerba mate ze sklepów internetowych, nie kieruj się przy wyborze np. liczbą zakupów, czasami sztucznie ustawioną np. w dużych serwisach aukcyjnych.
- Wybieraj yerba mate, które mają naturalne aromaty. Unikaj sztucznie aromatyzowanych, masowo produkowanych najtańszych mieszanek i marek
Yerba Mate Green Vitality z Tukanem - najłagodniejsza w smaku odmiana suszu
Naturalnie ze wszystkimi smakami jest tak, iż lepiej za pierwszym razem poznać je w ich najłagodniejszej formie. Dlatego od lat są na rynku produkty oznaczające się bardzo delikatnym smakiem. Są to najczęściej yerba mate pozbawione pyłu i patyczków, zawierające same zielone listki, nie magazynowane długo, dość szybko po zbiorach pakowne i wysyłane do sklepów. Godnym polecenia produktem oraz jedną z najlepszych yerba mate tego typu na początek jest choćby Mate Green Mas Energia Guarana. Sama marka "z tukanem" należy do topowej klasyki, a w tym wydaniu na pewno przypadnie do gustu rozpoczynającym yerbową przygodę.
Curupira Saborizada najlepsza z dodatkami smakowymi
Kolejną propozycją są yerba mate robione na plantacjach i faktoriach już jako gotowe kompozycje smakowe. W przypadku yerba mate z Argentyny mają na opakowaniach napisy saborizada co z hiszpańskiego oznacza „smakowa”. Przeglądając nasze menu, z pewnością odkryjesz, iż praktycznie większość producentów ma w swojej ofercie różne rodzaje yerba mate z dodatkami. Dodawane owoce i zioła i przyprawy wpływają na naturalny smak ostrokrzewu ujmując mu goryczy a dodając np. kwaskowatych i słodkich smaków. Większość miksowanych yerba mate wzbogacona jest o aromaty. Dobrze dobrane proporcje aromatów i dodatków wpływają na smak, który nie zmienia się zbyt bardzo. Część z firm stosuje do swoich yerba mate naturalne aromaty między innymi. El Pajaro, Vakapi i Mateine a część sztuczne jak choćby Taragui.
Najlepszymi yerba mate dla początkujących pozostają oryginalne kompozycje od brazylijskiej marki Mate Green. Produkty oferowane przez tego producenta urozmaicone są egzotycznymi owocami, ziołami i innymi częściami roślin. Szczególnie polecamy również egzotyczną i pełną magii, dwukolorową yerbę Curupira ze smoczym owocem czy wesołą owocową Mango Huerto z mango i granatem. Wybór jest naprawdę duży, dlatego też polecamy, spokojne rozeznanie się ofercie. Na pewno znajdziecie coś wyjątkowego dla siebie lub na prezent.