Misiones z yerby słynące
Misiones jest jedną z 23 prowincji Argentyny, położoną w północno-wschodniej części kraju. Jest po Tucuman najmniejszą prowincją (29 801 km²) i jest najbardziej wysunięta na wschód – stanowi na mapie charakterystyczny „wyrostek”. Otoczona przez Paragwaj (naturalna granica na rzece Parana), Brazylię od północy (na rzece Iguazu), wschodu i południowego wschodu (granica na rzece Urugwaj) oraz prowincję Corrientes od zachodu. Podzielona jest na 17 departamentów. Jedna z nich nosi nazwę Guarani, co jest pamiątką po rdzennych mieszkańcach tych terenów – Indianach Guarani. Stolica, Posadas, położona jest nad Paraną, drugą po Amazonce pod względem długości rzeką w Ameryce Południowej.
Na całym obszarze argentyńskiej prowincji Misiones istnieje biologiczna możliwość hodowli ostrokrzewu paragwajskiego, co tutejsze rolnictwo doceniło i korzysta w bardzo szerokim zakresie. Z tego rejonu pochodzą bowiem najsłynniejsze marki mate: AMANDA, LA HOJA, KRAUS, PIPORE, ROSAMONTE, DON LUCAS i wiele innych np. LA TRANQUERA z plantacji obok miejscowości Los Helechos.
Pierwszym Europejczykiem, który odkrył region był Sebastian Cabot – eksplorował rzekę Parana w grudniu 1527. W XVII wieku jezuici zbudowali tu misję religijną. W ciągu kilku lat zdołali oni utworzyć około 30 wsi, w których Indianie Guarani zapoznawali sie z nowoczesnym rolnictwem i nowym stylem życia. Właśnie od jezuickich misji pochodzi nazwa prowincji – „misiones” w języku hiszpańskim znaczy „misje”.
Klimat tych obszarów nie ma żadnej suchej pory roku, co czyni Misiones jedną z najbardziej wilgotnych prowincji w Argentynie. Naturalną roślinność stanowią: suchy las podrównikowy oraz wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe (selwa Misionera) pokrywające większą część prowincji. Eksploatacja lasów (m.in. eukaliptusy), obok rolnictwa stanowi tutaj podstawę gospodarki. Oprócz yerba mate uprawia się tytoń, tung (roślina oleista) oraz banany.
Na północy Misiones, na granicy z Brazylią znajduje się jeden z największych wodospadów świata – Iguazu (nazwa ta znaczy w języku Indian Guarani – Wielka Woda). Jest to właściwie kompleks ok. 270 wodospadów, które po stronie argentyńskiej osiągają szerokość prawie 2500 m, wśród nich wyróżniają się m.in. wodospady: Dwóch Braci, A. Nuñeza Cabezy da Vaca i najwspanialszy, 80-metrowy – Gardziel Diabła (Garganta del Diabolo).