Yerba Mate Metabolizm
2019-03-25
Yerba Mate i szlaki metaboliczne
Rozmaite reakcje zachodzące we wnętrzach organizmów żywych, mają za zadanie podtrzymywać podstawowe funkcje życiowe, dostarczać ciału energii, substancji odżywczych, siły do wzrostu i rozwoju. Metabolizm zachodzi poprzez następujące po sobie reakcje, zwane szlakami metabolicznymi. Dzieli się je na szlaki anaboliczne (wytwarzanie nowych, złożonych związków), kataboliczne (przekształcanie związków i wytwarzanie energii metabolicznej) i amfiboliczne (wytwarzanie prostszych cząsteczek). To, że yerba mate wpływa na metabolizm jest doskonale znane. Jak jednak głębiej przebiega ten proces?
Yerba Mate i ochrona przed stresem oksydacyjnym
Picie yerba mate wyraźnie odciąża narządy wewnętrzne, poprzez zmniejszenie akumulacji lipidów, poziomu cholesterolu, trójglicerydów i leptyny. Yerba mate zwiększa równocześnie poziom tzw. dobrego cholesterolu. Napar z ostrokrzewu hamuje peroksydację w komórkach wątrobowych, a także w czerwonych krwinkach. Ma działanie przeciwutleniające (ostrokrzew jest pełen antyoksydantów), przyczynia się więc do obrony organizmu przed wolnymi rodnikami. Neutralizuje ich szkodliwe działanie, skutkujące rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych. Co więcej, badania wykazały, że yerba mate indukuje uszkodzenia DNA, opóźnia progresję miażdżycy. Wiadomo także, że picie yerba mate prowadzi do spadku masy ciała, ponieważ wydatek energetyczny kierowany jest na zwiększony metabolizm podstawowy i procesy utleniania tłuszczów.
Yerba mate glikozylacja
Produkty glikozylacji, czyli połączeń – nieenzymatycznych – pomiędzy cukrami i białkami, prowadzą do miażdżycy i cukrzycy. Kwasy chlorogenowe obecne w yerba mate (polifenole), znacznie hamują tworzenie się produktów końcowych glikacji. Zwiększają też tolerancję glukozy, co zmniejsza jej stężenie po posiłku we krwi. Innymi słowy – yerba mate hamuje aktywność enzymu glukozo-6fosfotazy. W badaniach osób z cukrzycą typu II, stwierdzono, że picie naparu z ostrokrzewu spowodowało spadek glikemii. Warto wreszcie zauważyć, że za szlaki metaboliczne odpowiadają hormony, a yerba mate – reguluje ich działanie. W szczególności tych, które stymulują insulinę. Oznacza to, że spożywanie yerba mate zmniejsza jelitowe wchłanianie glukozy. Ten zdrowy napar wielokierunkowo wpływa na nasze zdrowie.