Yerba Mate i rak
Yerba Mate a rak (nowotwory)
Czy yerba mate powoduje raka? Naukowo, nigdy nie było badań, które by wykazały, iż yerba mate ostatecznie powoduje raka. Taka jest prosta odpowiedź. Nikt nigdy nie wykazał, że yerba mate powoduje raka. Jednak istnieje coraz więcej badań, które biorą pod lupę sytuację yerba mate a rak.
Czym tak naprawdę jest Yerba Mate?
Yerba Mate jest rodowitym krzewem Argentyny, Brazylii, Paragwaju oraz Urugwaju. Naukowo ten krzew nazywa się Ilex Paraguariensis (ostrokrzew paragwajski), z rodziny Aquifoliaceae (ostrokrzewowate).
Tradycyjnie, zioło to jest pite z małego naczynka matero (również nazywane "mate" lub tykwa), przy użyciu metalowej rurki z sitkiem na końcu (bombilla), przez którą to "siorbie" się napar z yerba mate po uprzednim zalaniu ciepłą lub zimną wodą.
Pita przez tysiące lat przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej, plemię Guarani, mate była podstawowym napojem kontynentu od niepamiętnych czasów. Teraz jest uznawana jako narodowy napój kilku krajów Ameryki Południowej.
Rakotwórczość Yerba Mate?
To naturalne, że jesteśmy ciekawi tego, co dostarczamy naszemu organizmowi. I słusznie! Na pierwszej stronie wyników wyszukiwania znajdujemy kilka artykułów, które przypisują yerba mate powodowanie raka przełyku lub innych górnych części przewodu pokarmowego: usta, jama ustna, gardło, itd.
Głównym artykułem, w Los Angeles Times, jest: "Herbata yerba mate: Pij z umiarem" napisany przez Elene Conis. Oto co jest w nim zawarte:
"…Naukowcy nie zgadzają się co do najważniejszych ustaleń na temat yerba mate, mówi K. Simon Yeung, koordynator kliniczny oraz badań farmaceutycznych w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Herbata ta zawiera długą listę witamin, minerałów oraz antyoksydantów oraz korzystne związki roślinne: kwercetyna, teobromina i teofilina."
"Jedno badanie, przeprowadzone w przybliżeniu na 1000 dorosłych ludzi w Urugwaju, opublikowane w czasopiśmie Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention w 1996 roku, wykazało, iż ryzyko zachorowania na raka płuc jest o 60% większe wśród ludzi pijących yerba mate. Inne urugwajskie badanie, opublikowanie w tym samym czasopiśmie w 2003 roku, wykazało, iż w grupie około 800 dorosłych ludzi, picie yerba mate potroiło ryzyko zachorowania na raka przełyku."
Mimo, iż Conis wyraźnie nie określiła, jacy naukowcy byli zaangażowani w badania, jej odniesienia wynikają z prac Eduardo De Stefani'ego. Conis odnosiła się do jego publikacji z 1996 roku “Picie yerba mate i ryzyko raka płuc u mężczyzn: badanie kliniczno-kontrolne z Urugwaju".
Badanie to, jak również kilka kolejnych badań przeprowadzonych przez De Stefani'ego i jego zespół, obejmuje prawie 15 lat (1990-2004) badań inwestygacyjnych, które dogłębnie sprawdzają rakotwórcze zarzuty wobec yerba mate.
Autor tego tekstu, od teraz, będzie się odnosił do skumulowanego dorobku pracy De Stefani, w szczególności do jego niedawnej publikacji "Konsumpcja Maté i Ryzyko raka: Wielostronicowe Badanie Kliniczno-Kontrolne w Urugwaju” (Asian Pacific Journal of Cancer Prevention, 2011r.), gdzie zawarł swoje poprzednie badania.
Badania nad rakiem Eduardo De Stefani'ego
W latach 1990-2004, De Stefani i jego zespół pracowników społecznych w Montevideo w Urugwaju, badał 13201 uczestników (8875 przypadków i 4326 kontrol), z czterech głównych publicznych szpitali. De Stefani wykorzystał pomiar statystyczny, nazywany IS (iloraz szansy, ang. OD – odds ratio), aby ocenić szansę zachorowania kogoś na raka jako rezultat picia yerba mate w porównaniu z innymi, którzy nie skonsumowali mate albo skonsumowali ją w szczególny sposób.
Wykorzystując wywiady i kwestionariusze, pacjenci zostali zapytani o wiek, płeć, edukację, dochód, wagę, wzrost, powiązanie w przeszłości z alkoholem, papierosami oraz konsumpcję yerba mate (wypita ilość, przyrządzana na ciepło czy zimno), itd.
Z tych retrospektywnie zebranych informacji, De Stefani zasugerował, iż ze względu na działanie chemikaliów znanych jako Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne, w skrócie WWA, (ang. PAH – Polycyclic Aromatic Hydrocarbons), yerba mate może być odpowiedzialna za wzrost pewnych nowotworów (później szczegółowo omówimy WWA).
Wady, uprzedzenia oraz "korekty" badań De Stefani'ego nt. raka
Jednak to, co Elena Conis nieodpowiedzialnie i niedbale pominęła w swoim artykule na łamach Los Angeles Times, "Herbata yerba mate: Pij z umiarem", było limitowane przez badania De Stefani'ego. Omówimy je w 4 głównych segmentach: Status społeczno-ekonomiczny, Dieta, Obecnie chorzy pacjenci, oraz Subjektywne odpowiedzi na pytania.
Z każdym epidemiologicznym lub naukowym badaniem występują ograniczenia, które niezmiennie mieszają (lub mylą) wyniki tych eksperymentów. Naukowcy używają terminu "regulowanie", jako próba wyrównania tych obecnych odchyleń i ograniczeń, lecz są to jedyne regulacje, które mogą zostać wykonane.
Od samego początku powinno być stwierdzone, iż nigdy nie zostało przeprowadzone populacyjne, lub jakiekolwiek naukowe badanie, które by jednoznacznie udowodniło, iż yerba mate powoduje raka. Taka podstawa jest krytyczna, aby rozpocząć rozwarstwianie pracy De Stefani'ego.
Obecnie chorzy pacjenci
Ważne jest, aby zrozumieć, iż wszyscy uczestnicy tych badań byli już chorzy na mnóstwo chorób: choroby skóry, zaburzenia krwi, zaburzenia oczu, choroba nosa, wole, choroba ust; przeróżne nowotwory ust, okrężnicy, przełyku, prostaty, pęcherza moczowego, nerek, itd.
Wielu z tych pacjentów piło alkohol oraz również paliło czarny tytoń, co mogło być głównym czynnikiem w wystąpieniu tych wspomnianych chorób. Dr David Goldenberg stwierdza w swoim artykule "Napój Maté: Czynnik ryzyka zachorowania na nowotwór głowy i szyji"(HEAD & NECK, lipiec 2003):
"Głównym problemem w ocenieniu efektów konsumpcji maté jako czynnik rakotwórczy, jest trudność w pozyskaniu odpowiedniej kontroli czynników zakłócających ryzyko wystąpienia raka, takie jak np. użytkowanie alkoholu i tytoniu."
Dora Loria, w artykule “Nowotwór i konsumpcja yerba mate: przegląd możliwych skojarzeń" (Rev Panam Salud Publica, 2009) dodaje do dyskusji:
"Wybierając korzystanie z kontrol hospitalizowanych może powodować mylenie wyników. Z metodologicznego punktu widzenia, byłoby bardziej właściwe, aby korzystać w grupach kontrolnych z obiektów do badań, wziętych z populacji ogólnej…"
Status społeczno-ekonomiczny
De Stefani przyznaje że “być może stronniczość wyboru i przywoływanych działań przez wszystkich kandydatów są głównymi ograniczeniami, ponieważ dwie grupy zostały wybrane z niskich warstw społeczno-ekonomicznych..."
Mówiąc bez ogródek, uczestnicy tych badań byli biedni. Ze skrajnym ubóstwem wiąże się uboga dieta oraz odżywianie, jak również kiepska edukacja oraz brak pełnego zrozumienia na zadawane pytania. Istnieją dosłownie nieobliczalne oraz nie dające się zmierzyć zmienne, które uczestniczą w pozyskiwaniu choroby, nie wspominając już o genetycznych predyspozycjach, które nie mogą być dobrze kontrolowane ani kompleksowo kontrolowane w badaniach. Taka informacja jest niestety poza zakresem parametrów badaczy.
Uczestnicy byli zapytani o to, czy pili maté ciepłą czy gorącą. Hipoteza gorącej yerba mate jako sprawca nowotworu przez cieplną karcenogenezę została powszechnie zaakceptowana w społeczności naukowców, którzy byli zaangażowani w te sprawy.
Faktem jest, iż większość uczestników nie była tak naprawdę w stanie odróżnić "ciepłego" czy "gorącego" (podobne eksperymenty używały "ciepłe", "gorące", "bardzo gorące"), gdyż te terminy są względne dla pijącego yerba mate, co skutkuje wysoce subiektywnym odpowiedziom. "Ciepłe" dla jednego mężczyzny może być dla innej kobiety "gorące".
Autor tekstu wspomina, że z własnego, 3-letniego doświadczenia, żyjąc w Argentynie oraz Urugwaju, wielu ludzi pijących yerba mate pije ją w parząco gorącej temperaturze, która przekracza 88°C, co jest bardzo normalne dla wielu pijących tam.
Loria (2009), odnosząc się do brazylijskiego badania (Silva de Barros S, 2000), stwierdziła, że "Temperatura napoju była, ogólnie ujmując, samodzielnie oceniona, subiektywnie zdefiniowana jako "ciepła", "gorąca" oraz "bardzo gorąca", a te kategorie prezentowały jedynie ograniczenia koleracji z odczytami termometru."
Z różnych badań na temat niebiezpieczeństwa picia jakiegokolwiek gorącego napoju – bardzo dobrze udokumentowanych w Japoni, Chinach oraz Iranie (Ghadirian P. Thermal "Podrażnienia i nowotwory przełyku w północno-wschodnim Iranie", czasopismo Nowotwór, 1987; Wang JM, "Nawyki dietetyczne, picie alkoholu, palenie tytoniu, picie zielonej herbaty", Europejskie Czasopismo Gastroenterologi oraz Hepatologii, 2002), wiemy, że substancja sama w sobie nie jest winna, lecz procedura jak jest ona przygotowana – o bardzo wysokiej temperaturze. To zapalenie błony śluzowej gardła powoduje zapalenie przełyku, co w następstwie może powodować raka przełyku.
W podobnym badaniu przeprowadzonym w Brazylii, naukowcy przyznali, że ocena roli temperatury mogła być odchylona ze względu na niejasne klasyfikacje temperatury napoju (Goldenberg, 2003).
Zła dieta
Konsekwencją ubóstwa jest zła dieta. Jest mocno zakorzenione, iż wysokie spożycie świeżych owoców oraz warzyw jest odpowiedzalne za zmniejszenie szansy rozwoju nowotworów oraz dowolnej choroby organizmu.
Jest bardzo prawdopodobne, iż brak warzyw w połączeniu z wysokim spożyciem zwęglonych mięs, przygotowane w tradycyjnych grillowanych (pieczonych) metodach Ameryki Południowej, odgrywa krytyczne role w rozwoju już i tak chorych pacjentów, uczestniczących w badaniu.
15 policyklicznych węglowodorów aromatycznych (WWA – Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne; z ang. PAHs - polycyclic aromatic hydrocarbons), znane substancje rakotwórcze, zostały zidentyfikowane w 11 markach yerba mate (Zuin, 2005); jednakże, substancje te znajdują się w całej pieczonej (grillowanej) żywności, zielonej herbacie, dymie tytoniowym, oraz w powszechnych mydłach.
Niektórzy badacze uważają, że wysokie spożycie mięsa pośród uczestników odgrywało rolę w chorobie:
Nawiązując to brazylijskiego badania, Loria (2009) omawiała WWA w połączeniu z grillowanymi mięsami:
"Stężenia [WWA; PAHs] były zróżnicowane w zależności od konsumpcji yerba mate oraz palenia papierosów, z narażeniem na specjalne pieczienie przyrządzane w Ameryce Południowej - asados (lub z narażeniem na otwarty ogień używany do opiekania miesa). Ta obserwacja doprowadziła autorów do wniosku, że populacja mogła być narażona na pewne poziomy WWA poprzez palenie tytoniu, jak również picie yerba mate oraz wdychanie dymu."
Subjektywne odpowiedzi na pytania
Uczestników poproszono o przywołanie dotychczasowych działań, które były wykorzystane przez De Stefani'ego oraz jego zespół jako punkty danych do wyciągnięcia wniosków. Problem z tym jest wielopłaszczyznowy. Jak już wcześniej zostało wspomniane, zgodnie z temperaturą pitej mate, przestrzeń na błędy jest niesamowita. Ponadto, jak na razie nie pozostaje żadna standartowa metoda, aby właściwie ocenić dokładną ilość skonsumowanej yerba mate przez każdego uczestnika, ponieważ każdy pijący spożywa mate w różniących się wielkością tykwach, kubkach, torebkach herbaty, itd.
A oczekiwać od (bardzo chorych) uczestników, aby podali dokładną ilość spożytej yerba mate w dowolnym okresie czasu, w tym przypadku, jest nierealistyczne. Dalsza standaryzacja pomiarów i temperatur musi mieć podjęte odpowiednie badania epidemiologiczne, aby uzyskać wiekszą dokładność.
Uwierzytelnienie możliwego powiązania raka i yerba mate
Gorąca yerba mate w powiązaniu do użytkowania tytoniu i alkoholu
Niezależnie od oczywistych wad i ograniczeń badań De Stefani'ego, które ze wszystkich kolejnych badań wiążących mate z rakiem przełyku, związek między spożyciem (gorącej?) yerba mate w połączeniu z paleniem i piciem alhoholu nie może być zignorowane.
De Sefani, jak również inne pojedyńcze badania przypadków w Ameryce Południowej, as well as other isolated case studies in South America, konsekwentnie powiązał wyższą częstotliwość występowania raka u osób palących i pijących, które również piły gorącą yerba mate.
-
“Większość badań z udziałem ludzi silnie sugerują, że mate działa jako substancja rakotwórcza w wyniku wysokiej temperatury przyjmowanej cieczy. Nowotwory [przełyku, pęcherza moczowego oraz płuc] były silnie pozytywnie związane z piciem gorącej mate." (De Stefani, 2011)
-
“Synergiczne działanie pomiędzy yerba mate, alkoholem i tytoniem było jasnym wynikiem w kilku badaniach." (Loria, 2009.)
-
Nawiązując do brazylijskiego badania (Putz, Międzynarodowe Czasopismo o Nowotworze, 2002), “autorzy postulują, że obecność tych mutacyjnych różnic może być wyjaśniona, a przynajmniej częściowo, przez obecność przewlekłego procesu zapalnego wskutek podrażnienia błony śluzowej spowodowanego przez bardzo gorącą mate powszechnie pitą w tym obszarze.” (Loria, 2009)
-
Rolon (Epidemiologiczne Biomarkery Nowotworu, 1995) “Ci, którzy pili zimną maté, nie mieli podwyższonego ryzyka zachorowania na raka przełyku, natomiast osoby pijące bardzo gorącą maté, mieli większe szanse na zachorowanie na raka przełyku, nawet po korekcie efektów alkoholu i tytoniu.” (Goldenberg, 2003)
-
“Zostało zapropowane, że mate może działać jako rozpuszcalnik karcenogenów chemicznych znalezionych w tytoniu lub, że związki fenolowe zawarte w yerba mate mogą mieć działanie sprzyjające rozwojowi raka.” (Goldenberg, 2003)
Oczywiste jest, że jest potrzeba, aby przeprowadzić więcej badań w tej dziedzinie, ale wydaje się, iż jest połączenie pomiędzy mate (która w Ameryce Południowej jest pita bardzo gorąca), a użytkowaniem tytoniu i alkoholu, w połączeniu z dużym spożyciem zwęglonego mięsa oraz dymu z grillowania (które to zawierają WWA).
Autor tekstu przypuszcza, że potężne związki przeciwutleniające, znalezione w mate, mają działanie zwiększające rozpuszczalność już obecnych karcenogenów, znalezionych w organiźmie przez użytkowanie tytoniu i alkoholu, jako że mate ma podobne działanie w przypadku rozpuszczania prozdrowotnych składników odżywczych i witamin, z ogromną pomocą saponinów i kwasu chlorogenowego.
Być może mate próbuje pozbyć się toksyn z naszego organizmu, a jako że osoba pijąca mate kontynuuje picie alkoholu oraz palenie tytoniu w nadmiarze, yerba mate tak naprawdę nigdy nie ma szansy, aby wykonać swoją pracę. Autor spekuluje, że może to mieć coś wspólnego z mate, która była stosowana umiarkowanie na początku XX wieku. Nawet w dzisiejszych czasach, jesteśmy w stanie znaleźć niepotwierdzone dowody, że mate posiada właściwości ograniczające pragnienie picia alkoholu oraz że jest w stanie zastąpić tytoń.
Organizm próbuje alkalizować i wrócić do homeostazy, lecz niestety z dużą ilością toksyn, które bombardują nasz system, które w następstwie się kumulują w wyniku zwiększonych czynników rozpuszczalności yerba mate, nie mają jednak żadnej efektywnej drogi, aby opuścić organizm; może to w rezultacie prowadzić do oksydacyjnego stresu, który w następstwie może być odpowiedzialny za te korelacje stwierdzone u osób spożywających yerbe, pijących alkohol oraz palących papierosy. A fakt, że większość yerby jest spożywania gorąca, co prowadzi do podrażnienia podszewki błony śluzowej gardła i płuc, czynniki te kontynuują swoją pracę na rzecz rozwoju nowotworu.
WWA, które zostały zidentyfikowane w mate, być może staną się teraz większym zagrożeniem w tak podatnym i toksycznym środowisku. Jednakże, zostało powszechnie zahipotekowane, iż WWA, które występują w yerba mate, to ich występowanie wynika z niewłaściwej metody suszenia oraz przechowywania, jak również przez suszenie lub palenie liści nad otwartym ogniem.
Na podstawie tych badań, sugeruje się, aby spożywać yerba mate o temperaturze poniżej 82°C, lecz najlepiej, aby temperatura była zbliżona do 68-77°C, jak również, aby ograniczyć palenie papierosów i picie alkoholu, co prowadzi do efektywnego łagodzenia potencjalnych powiązanych zagrożeń.
Dyskucja i wnioski
Czy yerba mate jest bezpieczna do picia
Elvira de Mejia (2007), głównie badający yerba mate, z uwzględnieniem badania nowotworowego, jak również szeroki wachlarz korzyści zdrowotnych yerba mate, przedstawia zamykający sprawę wniosek:
"Yerba mate była spożywana od wieków, lecz naukowo badana tylko przez ostatnie dwie dekady. Rosnące światowe zainteresowanie Yerbą przyczyniło się do tego, że badania nad tą ziołową rośliną są kontynuowane, jako że wykazała, iż posiada niezwykłe możliwości jako napój do spożycia, lecz też w przemyśle nutraceutycznym. W odniesieniu do karcenogenezy, najnowsze dane sugerują, że związek między spożywaniem Mate a występowaniem raka może wynikać nie z samego produktu, lecz z zanieczyszczeń, które mogą występować w przetworzonej yerba mate. Wysoka temperatura, w której herbata Mate jest spożywana, również może odgrywać swoją rolę. Dlatego też, technologie pozbiorowe muszą zostać ulepszone – szczególnie proces suszenia musi zostać zoptymalizowany, tak aby całkowicie wyeliminować obecność zanieczyszczeń. Dodatkowo dobra kontrola jakości, w tym [dokładne] badania analityczne stają się konieczne, aby zapewnić temu bezpieczeństwo."
Proponowane Środki Bezpieczeństwa podczas Spożywania Mate
-
Wiedz gdzie i jak yerba mate jest przetwarzana.
Biorąc pod uwagę omówione badania, szczególnie przy założeniu, że poziom WWA może być kontrolowany poprzez ograniczenie kontaktu liści z ogniem podczas procesów pozbiorowych, oraz usuwając zanieczyszczenia z magazynów, byłoby mądrze, aby wybrać najczystsze, nie wędzone, organiczne yerba mate, które są dostępne. Będąc w stanie zwrócić się do właściciela firmy z zapytaniem co do kontroli jakości, nigdy nie było bardziej krytyczne.
-
Nie pij swojej mate bardzo gorącej.
Dokładnie zmierz temperaturę wody, którą wykorzystujesz do picia yerba mate. Nigdy nie pij wrzącej wody. Zaleca się stosowanie wody o temperaturze około 74°C.
-
Zrozum wzrastającą korelację między piciem alkoholu i paleniem tytoniu, a spożywaniem yerba mate.
Jeżeli palisz papierosy i pijesz alkohol, musisz powziąć dodatkowe środki ostrożności, aby nie pić bardzo gorącej mate.
NOTKA O AUTORZE:
Autor tego raportu, David Askaripour (a.k.a “Dave Mate”) jest założycielem Społeczności Międzynarodowej Yerba Mate (od roku 2011), "Kręgu Napoju (Circle of Drink)", oraz dostawcą organicznej yerba mate i produktów z yerba mate dla circleofdrink.com. Autor, przed byciem powiązanym ze sprzedawaniem produktów mate, żył w Argentynie przez ponad 2 lata, badając to zioło. W sumie, autor ma wiele lat osobistego doświadczenia spożywania yerba mate (>1L/dzień), wywiadów o ludziach spożywających mate, tuziny opublikowanych nagrań wideo, gdzie omawia efekty zdrowotne yerba mate (https://www.youtube.com/circleofdrink), oraz opubklikował pierwszą książkę o yerba mate, opartą o Stany Zjednoczone, "Mateologia ("Mateology")" w 2013r. (circleofdrink.com/mateology).
ŹRÓDŁA:
-
Elvira de Mejía, “Yerba Mate Tea (ilex Paraguariensis): A Comprehensive Review on Chemistry, Health Implications, and Technological Considerations.” Journal of Food Science 72, no.9 (2007): R138–R151.
-
Goldenberg D, “The Beverage Maté: A Risk Factor for Cancer of the Head and Neck.” Head Neck 25, no. 7 (2003): 595–601.
-
Elena Conis, “Yerba Mate tea: Drink in Moderation.” Los Angeles Times, 2009.
-
Eduardo de DeStefani, “Maté Consumption and Risk of Cancer: a multi-site Case-constrol Study in Uruguay.” Asian Pacific Journal of Cancer Prevention 12, no.4 (2011):1089-93.
-
Dora Loria, “Cancer and yerba mate consumption: a review of possible associations.” Rev Panam Salud Publica 25, no.6 (2009):530-9.
-
Ghadirian P, “Thermal irritation and esophageal cancer in northern Iran.” Cancer 60, no.8 (1987):1909-14.
-
Wang JM, “Diet habits, alcohol drinking, tobacco smoking, green tea drinking, and the risk of esophageal squamous cell carcinoma in the Chinese population.” Eur J Gastroenterol Hepatol 19, no.2 (2007):171-6.
-
Zunin, “Stir bar sorptive extraction and high-performance liquid chromatography-fluorescence detection for the determination of polycyclic aromatic hydrocarbons in Mate teas.” J Chromatogr A. 1091, no. 1–2 (2005):2-10.
-
Bixby M.,“Ilex paraguariensis extracts are potent inhibitors of nitrosative stress: a comparative study with green tea and wines using a protein nitration model and mammalian cell cytotoxicity.” Life Sci. 77, no.3 (2005):345-58.
-
Takehiko Yamamoto, “Chemistry and Applications of Green Tea,” New York: CRC Press. p61–73.
-
FDA’s GRAS List, “Botanicals Generally Recognized As Safe,” FDA, http://www.ars-grin.gov/duke/syllabus/gras.htm (accessed July 1, 2012).
Żadne ze stwierdzeń zawartych na tej stronie nie należą do oficjalnego rejestru oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności na terenie UE.
Sprzedawane produkty nie mają na celu diagnozować, leczyć lub zapobiegać żadnej chorobie.