Yerba mate czyli ostrokrzew paragwajski
2018-04-24

Właściwości yerba mate
Właściwości tej rośliny były wykorzystywane już od XVII wieku, przez mieszkańców Ameryki Południowej. Rzucie liści wiecznie zielonego krzewu, który osiągał wysokość do 15 m rozjaśniało umysł, likwidowało zmęczenie ale również zwalczało uczucie głodu.
W Polsce początkowo yerba była uznawana za alternatywę dla herbaty. Jednak z biegiem czasu zaczęto doceniać jej właściwości pobudzające jak i prozdrowotne. Na chwilę obecną wciąż możemy obserwować wzrost zainteresowania yerba mate w naszym kraju.
Przygotowanie yerba mate
Sposób przygotowania yerby jest dość specyficzny i nieco różni się od zaparzania kawy. Do przygotowania napoju wykorzystujemy naczynie ceramiczne lub specjalnie przygotowane naczynie z owocu tykwy, do którego wkładamy specjalną, metalową rurkę zakończoną sitkiem zwaną bombillą. Następnie 1/3 naczynia wypełniamy suszem, który zalewamy wodą o temperaturze 70-80 stopni C. Susz można zalewać kilkukrotnie.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów yerba mate. Różnią się składem, smakiem oraz zawartością składników chemicznych. Do najważniejszych z nich należą między innymi flawanoidy, które wykazują właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, antyalergiczne oraz przewmutagenne. Tak więc wpływają one na opóźnienie procesu starzenia oraz są przyczyną usuwania z organizmu wolnych rodników odpowiedzialnych za rozwój niektórych chorób.
Skład i działanie yerba mate
Yerba mate (ostrokrzew paragwajski) zawiera kofeinę, więc działa pobudzająco na nasz układ nerwowy, jednak mate w przeciwieństwie do kawy nie wypłukuje z organizmu magnezu ale go dostarcza. Oprócz magnezu w yerbie znajdziemy wiele innych składników mineralnych tj. mangan, żelazo, miedź, glin, wapń, cynk oraz molibden oraz witamin A, B1, B2,C i E.
Dzięki zawartości magnezu oraz witamin z grupy B yerba pomaga nam się skoncentrować. Po wypiciu mate nie odczuwamy skutków ubocznych tj po wypiciu kawy. Najnowsze badania dowodzą, że spożywanie yerba mate wpływa pozytywnie na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru w naszym organizmie, dzieje się tak dzięki zawartości kwasu chlorogenowego obecnego w mate.Dodatkiem do yerba mate często jest guarana, która wraz z kofeiną oraz kwasem chlorogenowym korzystnie wpływa na naszą wagę. Tak więc można powiedzieć, że picie yerby przyczynia się do utraty masy ciała. Składniki te powodują wydłużenie czasu przebywania pokarmów w żołądku tym samym powodując uczucie sytości.
Zawartość kofeiny w mate wspiera metabolizm trójglicerydów, a dzięki zawartości saponin uzyskujemy efekt opóźnionego wchłaniania tłuszczu do jelit. Ponieważ następuje zmniejszenie poziomu glukozy we krwi, organizm zaczyna pozyskiwać energię z zapasów tłuszczu, co oznacza, że zostaje spalona zbędna tkanka tłuszczowa a tym samym następuje spadek masy ciała. Polifenole zawarte w mate ograniczają zdolność magazynowania lipidów czyli tłuszczy a kwas chlorogenowy powstrzymuje komórki macierzyste przed przeistoczeniem się w komórki tłuszczowe. To oczywiście nie wszystkie pozytywne właściwości jakie wynikają ze spożywania yerba mate, jednak z czystym sumieniem polecam każdemu już dziś zastąpienie „małej czarnej” pysznym naparem z ostrokrzewu paragwajskiego. Na stronie yerbamarket.com każdy z pewnością znajdzie swoją ulubioną yerbe.
Polecane