Yerba mate nie lubi wrzątku !

Badania nad kancerogennością gorących naparów
Często współcześnie zwracamy uwagę na potencjalne zagrożenia zdrowia, wynikające ze spożywania popularnych napojów: nie tylko yerba mate, ale też kawy czy herbaty. Wśród wielu badań, jednym z najbardziej popularnych jest kwestia zagrożenia rakiem przełyku poprzez picie gorących naparów. Badano bowiem każdą z wymienionych roślin, pod różnymi kątami i efekt był podobny: sam napar ma ostatecznie pozytywny wpływ na organizm, ale gorąca woda już nie. To ona prowadzi do uszkodzeń termicznych nabłonka, co może skutkować rozwojem zmian nowotworowych. Zaleca się odczekanie przynajmniej 4-5 minut przed wypiciem zalanej wrzątkiem herbaty. Najzdrowsza woda powinna być ciepła, a nie gorąca, czyli mieć mniej więcej 65 stopni C.
Yerba Mata, a ryzyko zachorowalności na raka
Nie od razu powyższe fakty zostały potwierdzone – początkowo sądzono, że to sam ostrokrzew paragwajski (czy też inne rośliny), powoduje zmiany nowotworowe w przełyku, chociaż ma wiele związków czynnych o działaniu zdecydowanie pozytywnym na nasze ciało. W 1991 roku oznaczono yerbę, jako „potencjalnie kancerogenną dla ludzi” (Grupa 2A), na podstawie badań klinicznych raka przełyku w Ameryce Południowej. I dotyczy to tylko osób pijących yerba mate na ciepło, a nie terere – mate na zimno. Gdyż ta wykazała wręcz działanie redukujące liczbę przypadków z guzem przełyku i wątroby (badania na myszach i szczurach)!
Kiedy porównano jednak wyniki innych badań (picie herbaty oraz kawy), okazało się, że są one bardzo zbliżone do tych z yerba mate. Ryzyko zmian kancerogennych wystąpiło u osób, które piły bardzo ciepłe napary i nie zależało to wcale od samej rośliny, jaką spożywano.
Ogólne wnioski, jakie można wyciągnąć są takie, że nie ma żadnych dowodów na kancerogenność yerba mate, lecz są dowody na kancerogenność nadmiernego picia gorącej wody. Dodatkowo też należy wliczyć w to czynniki dodatkowe, zwiększające podatność na raka przełyku, czyli na przykład palenie papierosów, tryb życia czy dieta.
Yerba Mate woli chłodniejszą wodę!
Według najnowszych badań, spożywanie „gorących napojów o temperaturze powyżej 65 stopni C” jest „prawdopodobnie kancerogenne dla ludzi” (Grupa 2A). Natomiast picie yerba mate w niższej temperaturze jest „nie kwalifikujące się, jako kancerogenne dla ludzi (Grupa 3). Jak wiadomo – susz z ostrokrzewu paragwajskiego nie lubi wrzątku, więc tak czy inaczej jest zdrowszy, niż zalewana gorącą wodą czarna herbata. Prawda jest też taka, że nie odnotowano szczególnych przypadków zachorowań na raka przełyku po kontakcie z gorącą wodą. Troszczyć się o swoje zdrowie trzeba bowiem w znacznie szerszym aspekcie, niż poprzez unikanie kontaktu z wrzątkiem. A picie yerba mate do tego zachęca: zmiany nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej czy oczyszczania organizmu i rzucania nałogów.