CZYSTEK POMARAŃCZA MIĘTA Herbatka bez sztucznych dodatków

Ta niepozbawiona cudownego aromatu mieszanka ziołowa zapewni nam wartościowe działanie przeciwzapalne, wzmacniające, przyjazne dla układu pokarmowego, lekko uspokajające.
Ale też dostarczy wyjątkowych wrażeń smakowych. Wszystko dzięki ziołowym składnikom: orzeźwiającemu czystkowi, melisie i mięcie oraz aromatycznie cytrusowej skórce pomarańczy.

CZYSTEK SIWY (Cistus incanus L.)
Czystek należy do rodziny posłonkowatych, czystkowatych - Cistaceae i liczy około 20 gatunków, występujących dziko w Europie południowej, głównie w basenie Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich. Czystek charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli - silnych przeciwutleniaczy. Są to substancje o właściwościach antyoksydacyjnych, tzn. neutralizują wolne rodniki, które mogą się przyczynić do powstania wielu chorób, w tym tych nowotworowych. Hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnych w organizmie, wzmacniają, dodają energii, ochraniają naczynia krwionośne i hamują utlenianie się "złego" cholesterolu LDL, zapobiegając tworzeniu się miażdżycy, wspierają układ odpornościowy i walczą z drobnoustrojami i grzybami, działają antyalergicznie. W tradycyjnej medycynie ludowej krajów rejonu Morza Śródziemnego czystek siwy był stosowany w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, schorzeń wątroby, zakażeń i stanów zapalnych układu moczowego, skóry oraz układu oddechowego. Był również polecany w leczeniu stanów zapalnych stawów.(1)
Melisa znana jest ze swojego działania uspokajającego. Ale substancje czynne zawarte w roślinie wykazują też działanie rozkurczowe, wiatropędne, mlekopędne, żółciopędne, żółciotwórcze i antyseptyczne. Olejek eteryczny z melisy hamuje rozwój wirusów, grzybów, pierwotniaków i bakterii. (2)
Wyciągi z
chabra bławatka działają żółciopędnie, osłaniająco, przeciwbakteryjnie, przeciwkaszlowo, przeciwzapalnie, uspokajająco, moczopędnie, lekko napotnie; regulują wypróżnienia i pobudzają krwawienia miesiączkowe. Są stosowane w skąpomoczu, przy obrzękach, zaburzeniach trawienia, nieżycie przewodu pokarmowego, zapaleniu nerek, przeciw kaszlowi, na przeziębienie, w zapaleniu gardła, w zaparciach, bezsenności u niemowląt, w skąpych i nieregularnych krwawieniach miesiączkowych. Poleca się wyciągi z chabra w stanach zapalnych gałki ocznej i spojówek, przy zmęczeniu oczu.(3)
Przetwory z ziela i liści mięty pieprzowej pobudzają wydzielanie soków trawiennych, głównie żołądka, ponadto mają właściwości rozkurczowe, żółciopędne i wiatropędne, przywracają prawidłowe ruchy robaczkowe jelit; zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, trzustkowego i jelitowego; regulują wypróżnienia; wywierają wpływ przeciwwymiotny.(4)
Skórka pomarańczowa dostarcza wspaniałego orzeźwiającego aromatu. Ze względu na właściwości uspokajające pomarańczowy proszek ze skórki pomaga rozpuszczać flegmę w drogach oddechowych i złagodzić kaszel. Jako składnik olejków eterycznych skórka pomarańczowa wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne i lekko uspokajające.

1. Henryk Różański, http://rozanski.li/3389/rozmyslania-nad-czystkiem-cistus/
2.Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniecki,
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1987.
3.Henryk Różański,
http://www.gramzdrowia.pl/arzt-henry-rozanski/herb/chaber-centaurea-compositae.html
4. Henryk Różański, http://www.gramzdrowia.pl/dr-henryk-rozanski/fitoterapia-ziololecznictwo-ziola-drzewa-krzewy/mieta-mentha-labiatae.html

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 2392 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-14
Polecam wszystkim produkty w sklepie Oranżada. współpracuję już klika lat i się nigdy nie zawiodłam
2025-01-11
wszystko ok
pixel